רצפת אגן ילדים

טיפול לשליטה בצרכים/גמילה מתייחס אצל ילדים לתופעות שקשורות בפיפי וקקי.

מה היא פיזיותרפיה לרצפת האגן ולאיזה גילאים מיועד?
למה ללכת פיזיותרפיסטית רצפת אגן?
כי רופאים מדברים בשפה אחת, פסיכולוגים ומטפלים רגשיים מדברים בשפה אחרת.
אני דוברת את את שתי השפות.

איך זה עובד בפועל

מסגרת הטיפול מוגדרת כקצרת מועד. הטיפול מתקיים לרוב בין שישה לשנים עשר מפגשים ( 6-12).
משך הטיפול שונה ממספר המפגשים. בתחילה המפגשים הינם שבועיים, ואחר כך ניתן לרווח בין המפגשים. הטיפול מיועד לילדים מגילאי 3- 18.
להמשך קריאה >>

תשלומים והחזרים

התשלום לפגישת אבחון ראשונה הוא 450 ₪, בהמשך נעים בין 380-350 ₪ בהתאם לסוג הטיפול הנדרש. התשלום הינו לטיפול פרטי, וכולל את הקשר והמעקבים הנחוצים בין הפגישות.
ניתן לקבל החזרים לפיזיותרפיה ברוב הביטוחים הפרטיים אין הסדר עם קופות החולים.
להמשך קריאה >>

 

תהליך רכישת השליטה בצרכים הוא תהליך התפתחותי טבעי כהמתרחש בדרך כלל בין הגילאים 2-3. כמו רכישת דיבור, הליכה, ריצה ומשחק הוא דורש בשלות פיזיולוגית, רגשית, קוגניטיבית ומוטורית. לעיתים, בשל סיבות שונות משתבש תהליך זה , אם בשל אירועי חיים כגון שנוי מסגרת או הולדת אח, חוויה שלילית שקשורה בכאב ונחקקה כחויה שלילית אצל הילד, הליכים רפואיים באזור שקרו בגילאי תינוקות ופעוטות, בעיות התפתחותיות אחרות או נטייה גנטית.
ההכשרה והניסיון שלי בתחומים הפיזיולוגיים והרגשיים מאפשר לי לראות אילו מהדברים רלוונטיים ביותר לילד/ה המסויים. האם זה רגשי או פיזי? בדרך כלל יש השפעות הדדיות וזה גם וגם.
אנו לוקחים בחשבון את כל הרובדים ומתייחסים אליהם. מה שבעיקר חשוב, הוא מה הילד אוהב, ומה יעזור לו לחוות חוויות של הצלחה בפרק הזמן הקצר ביותר.

מה כולל הטיפול 1. - זיהוי מקורות עיקריים של הבעיה וכיצד קשורה רצפת האגן, מערכת העיכול והשתן למצב רגשי?

 על פי מחקרים עדכניים, גמילה תמיד משפיעה על מצב רגשי, אך קשיים בגמילה לא תמיד ינבעו ממצב רגשי מעורער. ברוב המקרים, ככל שהגמילה ארוכה יותר והילד מגיע לגיל בוגר יותר, כך היא תשפיע לרעה על הילד, ועל משפחתו. ישנם מצבים ,יותר נדירים, שהקושי הרגשי לא ילווה בבעיות גופניות. במקרה זה תספיק הדרכת הורים תומכת, על ידי או על ידי אשת מקצוע מתחום הטיפול הרגשי/ פסיכולוגי/ משפחתי. בנוסף , בטיפול שאני מציעה יינתן מידע אמין לילד ולהוריו          ( Psycoeducation ) לגבי התהליכים שהילד עובר בגמילה שהשתבשה, בהחלמה מאנקופרזיס , בשיקום מהרטבת יום ולילה או בלמידה של שליטה בצרכים, במקרה של ילדים עם צרכים מיוחדים. 
רצפת האגן הוא שם כללי של קבוצת השרירים באיזור התחתון הנמצא בין עצם הזנב מאחור, עצמות האגן מקדימה ובצדדים. האיזור מעוצבב במערכת עצבים מתוחכמת ומסועפת, ואחראי להתרוקנות משתן וצואה. רצפת האגן פועלת בשיתוף פעולה מלא עם מערכת הנשימה- בעיקר הסרעפת , מערכת העיכול – ומערכת השתן ,כדי לאפשר פעולת ההתרוקנות יעילה. לכל הפעילות הענפה הזו יש השפעה ישירה ועקיפה על תפקוד כללי אופטימאלי, מצב הרוח, ויכולות הלמידה של הילד. מחקרים מראים שלבעיות בתחומים אלה (Bladder Bowel Disorder) שהופכות לכרוניות, תהיה השפעה משמעותית על איכות חייו של הילד, גם בשנות הנערות והבגרות.  % 30 מהם יסבלו מעבר לגיל ההתבגרות מבעיות קשורות כגון הפרעות אכילה, בעיות משפחתיות, בידוד חברתי ודיכאון .(2)

(2) Van Ginkel R, Reitsma JB, Buller HA, van Wijk MP, Taminiau JA, Benniga MA, 2003

מה כולל הטיפול 2. - תכנית התנהגותית וליווי למשפחה

בהתאם למבנה המשפחה ( יחידנית, הורים גרושים, סבים שגרים בית) לאורחות חייה ואמונותיה, תותאם תכנית התנהגותית לבית שמטרתה לעורר מודעות ומוטיבציה אצל הילד והמשפחה לקיים אורחות חיים בריאים.  מטרת התכנית היא לעזור לעשות שינויי תפישה והתנהגות, ולעבור לשלב ההתפתחותי הבא. הכוונה כאן היא לתת תחושה לילד של בר שליטה על גופו על ידי חיזוקים וחוויות הצלחה, ולהפחית מהילד את הלחץ, שהוא אולי מרגיש. 

בריסטול עברית אביגל (2).jpeg

במקביל, תומכת התכנית בהורים בהתמודדות עם הילד, תוך זיהוי ציפיות, מתחים המתעוררים בין הורים וילדים בשל הבעיה, וההתנגדויות שהילד מציב לשינויים. במקרים  של "חרדת אסלה", שקשורה בדרך כלל בפחד מכאב שחרור פי הטבעת ולא מהאסלה עצמה כפי שלעיתים נהוג לחשוב, יינתן טיפול של חשיפה הדרגתית באמצעים ידידותיים. חשוב מאד לזכור שלכל ילד יש קצב משלו בהתפתחות, ולא כולם בשלים באותו שלב לגמילה. כרבע מבני הארבע חווים קשיים בגמילה ואחר כך כילדים בוגרים יותר, מצליחים לשלוט בצרכיהם היטב.
התכנית עוזרת להורים להאמין ביכולות של הילד ובקצב שלו, להיות קשובים לילד ולעצמם ולהימנע מלהאשים את עצמם או את הילד. הטיפול כולו נעשה באופן משחקי שעוזר להתמודד עם הנושא הלא פשוט,בצורה קלילה ככל האפשר. 

קשר עם הצוות החינוכי במקרה הצורך קיים שיתוף של הצוות החינוכי.

למה פיזיותרפיסטית התפתחותית עם מומחיות ברצפת האגן?

אחזקה המקצוע פיזיותרפיה כולל בתוכו טכניקות  והבנה גופנית עמוקה, באופן שנלמד במשך השנים בקורסים רבים, ובמסלול השואף להיות מעשי ומגובה מחקר ככל הניתן. ההכשרה בפיזיותרפיה כוללת בתוכה יכולות של אחזקת תהליכים מורכבים וממושכים ( כגון שיקום אדם לאחר תאונה לחזור וללכת), וטיפול בגמילה שהשתבשה , כולל בתוכו לפעמים, תהליך שיקומי של חזרה לפעילות תקינה. 
גוף- מוח- רגש- נפש הניסיון שלי עם אוכלוסיות שונות ומגוונות ( נזירות, אסירים משתקמים, קשישים בבית אבות, ילדים עם נכויות, ילדים על הרצף האוטיסטי) ביחד עם השכלה בתחום הרגשי, לימדו אותי כיצד תהליכים גופניים משפיעים על הנפש. זאת בנוסף לחקירה אישית ארוכת שנים שלי בעזרת יוגה, מדיטציה וקריאה בתחומי הבודהיזם.
הדרכת הורים חלק ניכר מפיזיותרפיה לתינוקות ילדים ונוער כולל ראיה משפחתית רחבה והדרכה הורית.העבודה שלי בפיזיותרפיה התפתחותית ובניהול היתה בדרך כלל בצוות רב מקצועי, ממנו אני עדיין לומדת רבות על התחומים השונים בהתפתחות ילדים.

הנחיה לישיבה נכונה להתפנות, בעזרת שרפרף היא חלק מעשי מהטיפול, והומור משמש להפגת החרדות מהנושא.