הרטבת לילה

להרטבה לילית קוראים “נוקטורנל אנורזיס” ( Nocturnal Enuresis). היא נובעת לעיתים מהרגלי התרוקנות ולשלפוחית לא יעילה, נטיה גנטית, עצירות לא מאותרת, תזמון לא טוב של שרירי רצפת אגן ולעיתים מושפעת ממצב רגשי.
החלק החשוב הוא באבחון הראשוני ומיפוי טוב  לסיבות. בהמשך נבנה תכנית יומית ולילית אפקטיבית וניעזר בשילוב טיפול רפואי בעת הצורך .

המטרה: להיפטר מהתופעה המעיקה ולחסוך השפעות רגשיות שליליות. 

פיזיותרפיה לרצפת אגן לטיפול בהרטבת לילה, שאלות ותשובות:

חשוב שתדעו : הרטבת לילה אצל ילדים נחשבת תקינה עד גיל 6, ויכולה להימשך עד לגיל מאוחר (16-18). יחד עם זאת, אנו מטפלים , כבר מגיל 4-5.   הסיבות להרטבת לילה  יכולות להיות עצירות שלא זוהתה, סיבות תורשתיות, הורמונאלית, ופיזיות. שינה עמוקה מאד או הפרעות שינה ,הפרעת קשב וריכוז הן עוד חלקמה מהסיבות האפשריות. הפרעות רגשיות יכולות להיות הגורם להרטבה,  אך על פי המחקר, אילו מקרים פחות נפוצים.  

כיצד מטפלים ב הרטבת לילה בפיזיותרפיה לרצפת אגן?

  1. תשאול טוב עוזר להבין את הסיבות להרטבה אצל כל ילד.
    באילו כלים משתמשים?

ראשית:

  • בירור ומעקב טבלאות שנועד להבין האם שלפוחית השתן מתכווצת ללא צורך?
  • רגילי נשימה ותרגול מקומי של שרירי רצפת האגן, במקרה הצורך.
  • בדיקה פיזיקאלית חיצונית.

בחירת הטיפול בהתאם לאפשרויות השונות ורצון המשפחה: זמזם, תרופות או תוכנית לילית.

  1. למה לטפל? זה לא יעבור מעצמו? מאיזה גיל כדאי? בעיקרון, עד גיל 6 הרטבת לילה נחשבת טבעית, וכל שנה יחלימו 15% מהילדים באופן ספונטאני. אך, יש ילדים שגם בגיל צעיר יותר זה מאד מפריע להם, וזו סיבה טובה לנסות להתערב.

לחץ ומועקה שחשים ההורים, גם הן סיבה לטיפול מוקדם.

  1. האם יש התייחסות מתייחסים לחלק הרגשי? כמובן! מתן מידע על הסיבות להרטבה- נותן הקלה. מתייחסים לבושה, אשמה, כעס ותסכול שעלולים להתעורר אצל הילד או ההורים.
  2. יש לך הצלחות? כן.
  3. אז למה פיזיותרפיה לרצפת אגן?  זה שם קצת מטעה , ומאד מצומצם. השיטה מוכחת    ומקיפה ותקבלו את כל אפשרויות הטיפול המתאימות לכם.

          6. מה בינתיים נוכל לעשות? 

נתחיל בלשתות הרבה מאד וללכת לשירותים מבלי להתאפק. הדבר יעזור לאימון השלפוחית היא תפעל טוב יותר בלילה.